Vestlusringid

VESTLUSRINGID AVATUD MEELEGA HUVILISTELE


Miks ma olen selline nagu ma olen?
Miks teised on sellised nagu nad on?
Miks me tihti ei mõista üksteist?
Miks ma sageli ei mõista iseennastki?
Sarnased küsimused kerkivad erinevatel eluetappidel paljude mõtteisse. Et enda ja teiste sisemaailmast ning mõttemustritest pareminini aru saada, kutsun sind osa saama vestlusringidest. Minu poolt juhendatud vestlusringid aitavad inimeseks olemise ja suhtlemise valu-võlu paremini mõista. Lihtne on oma elu sasipundardes teisi süüdistada, aga tea, et sinu elu on vaid sinu enda looming. Et seda aga arukalt luua, on hea mõned teemad endale selgemaks mõelda. Toetan sind sellel teel. Need, ühises arutelus selgunud teadmised ja taipamised on hea algus millegi uue loomiseks!


KUS JA MILLAL VESTLUSRINGID TOIMUVAD?

Vestlusringid on toimunud erinevates kohtades. Nii reaalsete kohtumistena kui ka Zoom keskkonna vahendusel.
Hetkel pakun võimalus osaleda erinevates teemaringides Zoomi vahendusel. Täpsem info kohtumiste kohta on FB lehel.
Juhendan rõõmuga erinevaid vestlusringe (allpool on 11 erinevat teemat välja toodud) ka teie poolt valitud ajal ja kohas ja teie poolt kokku kutsutud gruppidele.
Olen paindlik ja kui on huvi, palun anna endast märku! Leiame ühiselt sobiva aja, teema ja koha!

MIS VESTLUSRINGIS TOIMUB?
– Tutvustan kohtumise peateema teoreetilist poolt
– Toon mitmeid elulisi näiteid, et oleks lihtsam kaasa mõelda
– Mõnede teemade juures saame koos teha erinevaid teste
– Osalejate toetavad näited ja küsimused rikastavad vestlust
– Jagan teemakohaseid raamatusoovitusi
– Osalejad saavad teema kohta konspekti
– Osalema on oodatud nii need, kes soovivad ise aktiivselt teemaarenduses osaleda kui ka need, kellele meeldib lihtsalt kuulata ja kaasa mõelda 🙂


VESTLUSRINGI TEEMADE PIKEM TUTVUSTUS:

1. Ah siis selle pärast ma olengi selline nagu ma olen
Selle teemaga läheme päris kaassõltuvuse juurte juurde.

KAS SA VÕID TÄNA ENDA KOHTA ÖELDA, et:
– Sa oled iseendaga sõber?
– Sa meeldid iseendale?
– Sa julged olla päris Sina ise?
– Su suhted on rahuldustpakkuvad?
– Sa lahendad konflikte küpsele täiskasvanule omaselt?
– Sa suudad piire panna ja ennast kehtestada?
– Sa usud, et sa oled väärt kogu maailma armastust?
– Sa julged riskida, olla spontaanne ja mänguline?
– Sa usaldad elu?

KUI Sa vastad JAH, siis palju õnne!
Aga kui sa ei vastanud enamustele jaatavalt, siis on see teema midagi sinule. Räägin (ikka loomulikult KAASSÕLTUVUSE võtmes) nendest põhjustest, miks me oleme täiskasvanuna sageli omadega puntras – me pole iseendaga rahul, pole rahul oma suhetega ja kogu aeg on tunne, et kuskil on midagi puudu või valesti. Mis on puudu ja millal see kaduma läks, sellest räägimegi. Teemaks on inimese psühholoogilised baasvajadused.


2. Enesekehtestamine ja minu piirid
Miks on nii, et mõnel on väga lihtne öelda, mis on tema soovid ja vajadused, teisel on seda aga väga ebamugav teha? Enda soovide ja vajaduste väljendamine oleks nagu häbiasi…et mis nüüd mina, peaasi, et teistel oleks hea. Kuidas enda eest seista ja end väärtustada?
Kuidas öelda teisi austavalt “EI”?
Kust maalt muutub enesekehtestamine vaimseks vägivallaks?
Miks paljudel on keeruline seada piire, mis hirmud seal taga on?
Kuidas jääda kindlaks enda seatud tingimustele ja mitte taganeda?
Kas suudad aktsepteerida teiste poolt pandud piire?
Kuidas hakkama saada sellega, et keegi teine seab sulle piire, mis sinus ärevust tekitab?
Arutame neid teemasid koos erinevate näidetega reaalsest elust.


3. Alateadvus, tunded ja emotsioonid
Alateadvus on üks maagiline kogum kõigest sellest, mida me oleme oma elu jooksul näinud, kuulnud ja kogenud. See mida sa kogesid lapsena, mõjutab su praegust elu väga suurel määral. Mis rolli alateadvus meie elus mängib ja kuidas seda teadmist enda kasuks pöörata? Kuidas saada kontakti oma alatedvusega? Miks see on üldse vajalik?
Räägime lisaks ka tunnete/aistingute ja emotsioonide erinevusest. Selgitan lahti alateadvuse ja emotsioonide omavahelise seose. Vaatame, kuidas on omavahel seotud arukus ja emotsioonid ja sul on võimalus teadvustada kas elad pigem automaatset elu või käitud oma otsuseid tehes teadlikult.


4. Kaassõltuvus (lähisõltuvus, suhtesõltuvus, alkohooliku täiskasvanud laps)
Kaassõltuvusest ausalt ja otse ja ilustamata…Viimastel aastatel on siit ja sealt kuulda selliseid sõnu nagu 
kaassõltuvus, suhtesõltuvus, lähisõltuvus, alkohooliku täiskasvanud laps – need kõik lähevad laias laastus ühte patta kokku. Nende tunnused ja ka taastumise teekond on sarnased.
Kutsun sind kas aktiivselt (st kuulama, küsima, arutlema, oma kogemusi jagama) või passiivselt (lihtsalt kuulama ja kaasa mõtisklema) selle teemaga tutvuma ja sellest teadlikumaks saama. Räägin oma kogemusest nii kaassõltlasena kui ka kogemusnõustajana teiste kaassõltlaste toetamisel. Otsime koos vastuseid ja selgitusi selle teemaga seoses. Ja muide – öeldakse, et kaassõltuvus on kõikide teiste sõltuvuste ema.


5. Ma enam ei jaksa sinuga vaielda ehk suhtekonfliktid meie elus
Tutvustan paarisuhte edu võtit ehk kolme kõige olulisemat tunnust, mida on oluline suhtesse astumisel tähele panna. Räägin sellest, mis on ühekordne probleem ja mis on krooniline probleem suhetes. Millal saab konflikte lahendada ja millal pole panustamisel enam mõtet. Miks naised näägutavad ja mehed on emotsionaalselt külmad? Millised käitumisviisid soosivad tülisid? Emotsionaalne ja ratsionaalne aju – kuidas need omavahel konfliktis suhestuvad? Jällegi huvitav ja eluline teema, mis kütab kirgi ja tekitab küsimusi.
Tutvustan konfliktihaldamise ühte võimalikku mudelit. Palju näiteid ja kaasamõtlemisainet kõigile inimestele!


6. Minu suhe oma vanematega ja minu kui vanema suhe oma lastega
Oled sa täiskasvanu, kelle vanemad polnud sulle lapseeas toeks, neil oli alati kiire või nad lihtsalt ei osanud sind mures toetada… või kasvatad ise hetkel väikseid lapsi ja soovid olla oma lapse jaoks alati olemas…see teema sobib just sulle!
Kui vanemal pole lapse jaoks aega/oskusi või muid ressursse, siis mis nende lastega toimub? Mis on emotsionaalne hool, milline on emotsionaalselt küps lapsevanem, kes oskab vältida oma lapse emotsionaalsesse hooletussejätmist?
Räägime kolmest vanema põhitüübist ja ohtudest, mis nende lapsi varitsevad.
Lõpuks toon välja konkreetsed sammud neile täiskasvanutele, kelle enda suhetes vanematega puudub soojus, siirus ja usaldus. Kuidas taastada see lapseeas kaduma läinud side?


7. Ülitundlik inimene
Osalema on oodatud igaüks, kes vähegi soovib mõista, miks osad meist on aktiivsed suhtlejad, lärmakad, energilised, tempokad, spontaansed, impulsiivsed…ent teised eelistavad vaikust, kulgemist, mõtisklemist, loovaid tegevusi, rohkem omaette olemist, oma ruumi, palju und, turvalisust jne.
Kes on ülitundlik inimene, miks ta selliseks kujunenud on? Kuidas õppida elama oma liigselt tundliku närvisüsteemiga?
Vaatame üle ülitundlikkuse põhitunnused koos põnevate näidetega ja püüame koos mõista seda huvitavat isiksust, kelle jaoks maailmas on enamus asju liiga palju, liiga valjusti, liiga intensiivselt…ning kelle jaoks omaette olemine on sama elutähtis nagu hingaminegi.
Ülitundlikkus toob kaasa endaga nii piiranguid kui ka uusi võimalusi ja väljakutseid.


8. Miks me käitume nii nagu me käitume ehk suhtetasandid
Suhtlemistasandid ehk toimetulekuolekud on süsteem, mis aitab lihtsasti mõista, miks inimesed käituvad suhtlemisel nii nagu nad käituvad. Miks sageli abikaasad suhtlevad omavahel nagu ema ja poeg? Või nagu isa ja tütar? Ometigi on nad mõlemad täiskasvanud. Mõnes peres on laps aga pigem vanema rollis ja vanem lapse rollis. Mõni inimene jääb elu lõpuni oma vanematega suheldes hinges väikeseks lapseks, kes ei julge oma arvamust väljendada ja kardab ka viiekümne aastasena oma isa kurja pilku…vaatame koos neid põnevaid suhtlemismänge koos paljude näidetega nii vanema-lapse suhetes, paarisuhtes, tööalases suhtlemises, sõbrasuhtes jne.
Teeme koos läbi ka ühe testi, mis aitab märgata, millise tasandi sina ise kipud teistega suhtemisel võtma – kas olen pigem lapsevanema, täiskasvanu või lapse tasandil?
Hästi praktiline ja huvitav teema, mis aitab paljudest asjadest aru saada, mis siiani segadust tekitasid või mõistmatuna tundusid. Peale vestlusringi oled palju teadlikum suhtemaailma saladustest.


9. Vägivald suhetes (emotsionaalne/vaimne/füüsiline)
Selle teema tutvustuseks sobib hästi anonüümne tsitaat: “Kes on sulle valmistanud nii palju valu, et selle leevendamiseks teed sa mulle haiget?”
Teeme koos läbi testi, mille alusel saad hinnata, kas sinuga käitutakse (või sa ise käitud) emotsionaalselt vägivaldselt. Vaatame üle emotsionaalse vägivalla eri vormid. Tutvustan põhjuseid, miks inimesed muutuvad vägivaldseks. Miks on sageli raske lahkuda vägivaldsest suhtest? Miks soovivad väärkoheldud lapsed kõigest hoolimata olla koos oma vägivaldsete vanematega? Miks paljud vägivalla all kannatanud ohvrid on arvamusel, et nad on ise selles süüdi? Kui on tõsine soov vägivaldsest suhtest lahkuda, millised oleksid esimesed sammud?


10. Häbi- ja süütunne
Häbi- ja süütunne on kõige madalama energiaga emeotsioonid üldse. Väga-väga rasked ja rusuvad. Need on kaassõltlase põhiemotsioonid raskematel hetkedel.
Mis vahe on häbil ja süütundel, aga kust saab alguse häbenemine? Kõik oleme neid emotsioone korduvalt ja korduvalt tundnud. Häbeneme sageli oma keha, oma pere, oma kodu, oma haridust, oma lapsi jne…aga peale selle häbneme me ka oma edusamme. Miks küll? Mis saab, kui need kurnavad emotsioonid vallutavad kogu su olemuse ja lämmatavad su elurõõmu? Kust need alguse saavad ja kuidas nende võimu alt vabaneda?


11. Suhtetantsud draamakolmnurgas (ohver, päästja, agressor)
Sellel kohtumisel võtame luubi alla täpsemalt need kolm rolli, milles kaassõltlased enamasti oma suhetes navigeerivad. 
Kõige tavapärasemalt on kaassõltlased alateadlikult PÄÄSTJA rollis, teinekord võtavad nad aga SÜÜDISTAJA rolli ja väga sageli avastavad nad, et ma olen teinud kõik, andnud endast kõik, ohverdanud oma elu ja ikka mind ei hinnata…ehk nad liiguvad OHVRIROLLI.
Enamasti kaasatakse sinna rollimängudesse ka oma partner ja nii need suhtetantsud seal draamakolmnurga servapidi liiguvad. Vahetatakse rolle ja positsioone, kord on üks all ja teine peal ja siis jälle vastupidi. Käib võimuvõitlus ja teisele ärategemine. Hoolivusest ja lähedusest on järel vaid riismed…
Aga kinnitan, et kõike seda saab muuta. Olen ise selle aastaid kestnud ennast ja paarilist mitteaustava suhtetantsu läbi teinud ja sellest teadlikult väljunud. Olen jätkuvalt koos sama paarilisega ja seda juba 25 aastat, aga meie rollid ja tantsud on muutunud austavaks ja hoolivaks.
Kuidas sealt ebatervest suhtetantsust väljuda ja loobuda neist kahjustavatest rollidest? Vaatame seda koos eluliste näidetega ja arutleme erinevate võimaluste üle.