Paarisuhte 15 ohumärki
Märka märke uue partneri käitumises!
Uued suhted algavad tihti väga vahukoorevahuselt ja magusalt. Tutvumise algusperiood on sageli täis ülevoolavat romantikat, kus meespool püüab printsi mõõtu välja teenida ja naine tunneb end kui poputatud printsess. See kõik ongi enamasti väga imeline aeg. Aga siiski on mõned ohukohad, mis joovastunud seisundis varju võivad jääda, millest peaks siiski iga naine vägagi teadlik olema.
Lundy Bancroft, kes on üle 30 aasta tegelenud vägivaldsete meeste ja nende peredega, toob oma raamatus „Miks ta seda teeb. Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed“ välja peamised ohumärgid, mille suhtes naispool võiks uue tutvuse korral valvsalt tähelepanelik olla.
1. Ta räägib oma eelmistest partneritest väga halvasti
Mõningal määral viha on tulenevalt valust mõistetav, kuid järjepidev ekspartneri sarjamine uuele partnerile on tugevaks ohumärgiks suhtes. Ei maksa unustada, et suhtes on alati kaks poolt. Ja kui sina ei vasta tema standarditele, kas sind ootab eelmise naise saatus?
2. Ta on sinu suhtes lugupidamatu
Lugupidamatuse alla kuuluvad sarkasm, ebaviisakad kommentaarid, naeruvääristamine ning mõnitused, alandused. Kui need ilmnevad suhte varajases staadiumis on reaalne oht, et suhte arenedes need eskaleeruvad.
3. Ta osutab sulle teeneid, mida temalt ei paluta või tekitavad sinus ebamugavustunnet
Kui keegi teeb sulle teene, on see muidugi ühest küljest väga tore. Vägivaldse mehe puhul on aga teene põhimõtteks võlgu olemise tunde tekitamine – mina tegin sinu heaks midagi, nüüd sa oled kohustatud minu heaks midagi tegema, sa ei saa muidu lahkuda. Seega, tee selgeks, mis on sulle tehtud teene hind.
4. Ta on kontrolliv
Suhte alguses on aktiivne ja ohje enda kätte haarav mees päris tore nähtus, kuid aja jooksul võib see häirivaks muutuda. Lihtne meetod testimiseks: korralda ise mõni sinule meeldiv üritus ning vaata, kuidas sinu kaaslane sellega on võimeline kaasa tulema. Kui sealt tuleb negatiivseid kommentaare, ei ole ka edaspidi väga palju lootust, et ühine tee kuigi roosiline saab olema. Ta ei kannata, kui sina kontrollid olukorda.
5. Ta on omandihimuline
Armukadedus suhte algstaadiumis võib tunduda armas, kuna jääb mulje, et ta lihtsalt on sinusse nii kiindunud. Pikemas perspektiivis on see siiski tugev ohumärk ning viib tavaliselt sotsiaalse isoleerimiseni. Armukadeduse tunne ja tunnete väljanäitamine on erinevad asjad ning sina ei vastuta oma kaaslase ebakindluse eest.
6. Tema ei ole mitte kunagi milleski süüdi
Kõigis asjades, mis valesti lähevad on süüdi teised. Aja möödudes muutud sina kui kõige lähemal seisev isik süü allikaks ja auru väljalaskmise sihtmärgiks.
7. Ta on enesekeskne
Enesekesksus ei pruugi olla kohe näha, kuid on mõned märgid, mis juba suhte alguses sellele viitavad: vestluses on tähelepanu keskpunktis tema, ta ei kuula sinu juttu ning suunab jututeema tagasi iseendale. Enesekesksus on selline iseloomuomadus, mida muuta on väga raske ning sellises suhtes ei ole partnerlussuhe võrdne. Tulemuseks on emotsionaalne valu nõrgemale poolele.
8. Ta kuritarvitab alkoholi või narkootikume
Siin tasub eriti ettevaatlik olla kui partner keelitab ka sind psühhotroopseid aineid tarvitama. Tihti nähakse iseennast päästjatena, kes suudavad sõltlase sõltuvuse küüsist välja tuua, kuid siin tasub meeles pidada, et aidata ei saa kedagi, kes ei soovi abi.
9. Ta survestab sind endaga vahekorda astuma
Seksiga manipuleerimine ei ole kunagi üheski suhtes lubatud. Seks on küll osa täiskasvanu suhetest, kuid sa ei pea kunagi oma armastust seksiga tõestama! Igasugune seksiga survestamine on seksuaalvägivald!
10. Ta asub juba suhte alguses „perekonda“ mängima
Ühest küljest on tore kui mees ei karda rääkida pere loomisest ja abiellumisest, kuid meeleheitliku planeerimise puhul tuleb olla ettevaatlik. Võta aega, et inimest tundma õppida. Kui sinu partnerile selline tempo ei sobi, on ka tulevikus probleeme oodata.
11. Ta hirmutab sind kui on vihane
Isegi kui viha ei ole otseselt sinuga seotud, aga partner lõhub asju, peksab seinu/uksi, karjub, kasutab ära oma füüsilist üleolekut sinu suunas, tulles sulle vihasena liiga lähedale või tõugates, siis see on vägivalla tugev tunnusmärk ja ei maksa ootama jääda, millal vihavalangu põhjuseks oled sina. Mida kauemaks sa sellise inimesega suhtesse jääd, seda raskem on sealt väljuda.
12. Tal on topeltstandardid
Mis on lubatud talle, ei ole lubatud sulle.
13. Ta suhtub naistesse negatiivselt
Kui sinu partner räägib üldises võtmes naistes kui rumalatest ja tühistest olevustest, kes kõlbavad vaid seksiks, siis tasub meeles pidada, et ka sina oled naine. Sageli põlgavad need mehed ka oma ema.
14. Ta kohtleb sind teiste inimeste juuresolekul teisiti
Siin on kaks varianti: ta kas alandab või hoiab sind kaaslaste ees nagu silmatera. Mõlemal juhul on see ohtlik, sest esimesel juhul on eesmärgiks näidata kontrolli, teisel juhul varjata peidetud eraelu, mis ei pruugi sugugi roosiline olla.
15. Tema jaoks on ahvatlev haavatavus või just kange iseloomuga partner
Siia käivad suhted verinoortega, kes on kergesti mõjutatavad või naised, kes on just raskest suhtest väljunud ja haavatavad. Eesmärgiks on saavutada kontroll. Kõrgema enesehinnanguga naised on saak omaette – nende allutamine on kõrgema pilotaaži võit.
Uus suhe on nagu sõõm värsket õhku ja väga vajalik inimese arengu ja õppimise seisukohalt. Siiski näitab eelnev nimekiri, et head suhet ehk ei olegi nii lihtne leida. Armas naine, hoia silmad lahti ja proovi ka kogu selle ilu keskel märgata ohumärke. Kui neid suhtes ei ole, siis on see suurepärane! Kui aga on, siis ole valvas ja lahku suhtest enne, kui asjad muutuvad liiga toksiliseks ning lahkumine liiga raskeks.