Mehed, kes on liiga hirmul, et armastada

Ma olen kohtunud paljude naistega ja paljude muredega – üks sagedasemaid on siiani olnud rahulolematus oma paarisuhtega/partneriga. Eks seal ole mitmeid põhjuseid, miks need suhted ei ole alati roosad ja rõõmsad ning rahuldustpakkuvad. Aga täna harutan ma veidi põhjalikumalt partnersuhete vaates seda mõttelõnga, et mis värk meestel selle pühendumisega on…

Pühendumisprobleemidega mehed


Paljud naised on kogenud vähemalt korra suhet mehega, kes mingil hetkel (sageli just siis, kui naine on otsustanud suhtele rohkem keskenduda) suhet õõnestama hakkab või sootuks naise elust etteteatamata jalga laseb. Võib ka juhtuda, et see mees ilmub mõne aja pärast nagu viis kopikat taas naise ellu ja põhjendused, miks ta ära kadus…näivad väga realistlikud ja tõesed. Näiteks ema suri ära ja ma olin leinas või ma olin haiglas uuringutel või mul oli eksnaisega kohtuasi ja see võttis mu nii läbi… Nojah, fantaasia on neil meestel hea 😀
Igatahes mina olen sarnaseid lugusid oma nõustamiskabinetis kuulnud päris-päris mitmeid. Ja siiani pole ma osanud lõpuni mõista, mis on selliste meeste käitumise allikas, mis seal taga on, et neil hakkavad püksid püüli sõeluma just siis, kui suhtetants kipub tõsisemaid poognaid võtma.

Näiline kõrvalepõige teemast…

Ühel päeval lappasin oma öökapil olevat raamatuvirna, mis ma just äsja raamatukogust koju olin tassinud. Ühte raamatut vaatasin eriti kriitiliselt, et hmm, miks ma selle kaasa haaranud olin? Pealkiri on nii mage, et see on raudselt mingi jama. Aaaaga otsustasin siiski anda sellele raamatule ühe võimaluse. Ütlesin talle, et sirvin sind 10 min ja kui sa mind millegi põrutavaga ei köida, siis ma sind edasi ei loe. No raamat ilmselt ehmatas ja andis endast parima. Sest ma lugesin selle otsast lõpuni läbi ja mul polnud tema suhtes mingeid pretentsioone vaid vastupidi, sain sealt vastused eelmises lõigus esitatud küsimusele, et miks paljud mehed pelgavad pühendumist 🙂
Raamatu autor on Steven Carter ja Julia Sokol, nimi on “Mehed, kes ei suuda armastada”.

Jätkame pühendumisprobleemidele jälile jõudmisega

Et siis järgnevad mõtted ja väited, mis ma siia nüüd ritta laduma hakkan, ongi pärit sellest eelpoolmainitud targast raamatust.
Raamatu autorid intervjueerisid sadu naisi, kel on kogemusi pühendumishirmunud meestega ja sadu mehi, kes ise ongi need hirmunud mehed – mehed, kes otsivad meeleheitlikult armastust ja samas tunnevad end suhtes olevat kui puuriloomad, kel pole enam mingit lootust vabadusse pääseda.

Miks suhtes olemine ja kellelegi pühendumine, oma elu jagamine mõnele (olgem ausad-paljudele) meestele nii koshmaarselt mõjub? Meeste põgenemine püsisuhetest on võtnud lausa epideemia mõõtmed. Seda teemat on uuritud ja puuritud ja eialgseid vastuseid sellele küsimusele on mitmeid. Mõningad märksõnad: hirm uue aja võimukate naiste ees; meeste ebaküpsus; Oidipuse konflikt; egoism; nartsissism; madal enesehinnang; Playboy mentaliteet; hirm tõrjumise ees jne. Jah, need kõik võivad seda hirmu võimendada, AGA ükski neist pole määrav tegur!
Selgus, et need mehed kardavad kui tuld ühteainsat sõna ja see sõna on IGAVESTI. See sõna kutsub neis esile sümptomeid alates kergest ärevusest ja lõpetades reaalse paanikahooga ja surmahirmuga. Aga miks?

Seos klaustrofoobiaga

Intervjuude tulemusel ja koostöös foobiate ühe teerajaja dr Levinsoniga jõuti järeldusele, et pühendumishirmu võib õigustatult klassifitseerida foobiaks ja see sarnaneb väga suurel määral klaustrofoobiaga ehk hirm suletud ruumide ees. Tuleb välja, et psühholoogiline vangistus (suhe, abielu, pühendumine, kohustused, vastutused…) võib tekitada füüsilise kitsas ruumis kinni olemisega sarnaseid tundeid ja sümptome.

PÜHENDUMISFOOBIA 3 TASET:
Mõned mehed tunnevad hirmu igasuguse pühendumise ees (kõiki suuremaid kohustusi välditakse).
Teised tulevad toime lühiajalise suhtega kuid pikem püsisuhte võimalus ajab nad paanikasse.
Kolmandad suudavad pühenduda, aga kogevad sealjuures pidevat stressi (ja leevendavad seda nt kooselus olles sageli erinevate sõltuvuste abil).

Mehed kirjeldasid oma hirme möödunud suhtele mõeldes erinevalt. Mõned näited:
-Nüüd ma tean, mismoodi puuriloomad end tunnevad
-Ma kangestun mõttelt, et ma võin ekspruuti veel tänaval kohata
-Kui naine soovib suhet, siis ma jooksen ja kiiresti
-Ootused, et ma oleksin tema jaoks olemas, see on nagu kott tõmmataks pähe
-Kui ta mul ümbert kinni hoiab, olen ma justkui ahelates
-Ma ei näinud muud pääseteed kui suhe lõhkuda
-Naine oli nagu vangivalvur ja valvurid mulle ei meeldi

Kas nad siis ei taha olla armastatud?

Tekib loomulik küsimus, et kui nad suhete eest pidevalt põgenevad, siis kas nad ei igatse olla armastatud? Igatsevad muidugi ja meeletult, aga hirm suhtelõksu langeda ja sinna kinni jääda, kaotada oma vabadus on palju suurem. Nende sees on väga terav konflikt.
Pühendumiskartliku mehe peamine eesmärk on hoida distantsi. Nad hüüavad kui ühest suust, et: “Mul pole pühendumisega mingeid probleeme, ma lihtsalt ei tegele sellega!”

Klassikalise pühendumiskartuse neli etappi


1. ALGUS
Mees suudab mõelda ainult sellele, kui väga ta sind ihaldab.
2. KESKPAIK
Ta teab, et on su endale võitnud ja see hirmutab teda.
3. LÕPP
Sa oled otsustanud, et tahad seda meest, kuid tema põgeneb kabuhirmus.
4. KIBE LÕPP
Kõik on läbi kuid sul pole aimugi miks…

Klassikalised käitumismustrid

Toon välja klassikalised mustrid, mis iseloomustavad pühendumisprobleemidega meest:

  • VÕRGUTAB JA TÕRJUB
    Suhte alguses on ta maailma suurim võrgutaja, kingituste tegija ja ilusate sõnade meister, aga ühel hetkel kõik muutub ja ta on äkki tõrjuv ja eemalolev. Nihe käitumises toimub siis, kui naine hakkab suhet liiga tõsiseks pidama ja mehel on oht, et ta püütakse lõksu püsisuhtesse. Suhte jahutamiseks ta eemaldub või hakkab naist ja suhet halvustama. Kui suhe jahtub, võib mees algatada taas lähenemist ja püüda taas naise tähelepanu ja kõik kordub.
  • KÄTTESAAMATUS JA LIGIPÄÄSMATUS
    Neid on raske kätte saada telefoni/sõnumite vahendusel ja nad ei kipu tagasi helistama, isegi kui on lubanud.
  • SOOVIMATUS TEHA ÜHISEID PLAANE
    Nad eelistavad end lubaduste ja vastutusega mitte siduda, jätavad oma valikud lahtiseks ja paindlikuks. Ei ole eriti usaldusväärsed kokkulepetes.
  • MOSSITAB JA TUJUTSEB
    Kui talle midagi ei sobi, näitab ta seda välja ja ei püüagi varjata. Ta mossitab ja tujutseb, kui tal on tunne, et ta on lõksu püütud ja tal pole võimalik põgeneda.
  • VAHETAB SAGELI TÖÖKOHTI
    Pühendumist pelgav muster saadab teda ka töö juures. Ta ei talu nurka surumist, survestamist, lõksu aetu tunnet ja kipub kergelt töökohti vahetama.
  • VÄLDIB OMA KOJU KUTSUMIST
    Ta ei taha kedagi oma koju kutsuda erinevatel põhjustel. Ta kas elab koos vanematega või siis mõne sõbraga või leiab muid vabandusi, et vältida naisi külla kutsumast.
  • SÕNAD JA TEOD EI LÄHE KOKKU
    Annab sageli lubadusi, mida ei suuda täita. Kõhkleb ja muudab meelt, vastandlikud ütlused.
  • HOUDINI KADUMISTRIKID
    Tuleb ja läheb, kaob nagu mustkunstnik Houdini. Vahel kestab see pendeldamine aastaid. Tuleb ja võrgutab ja siis jälle kaob, et suhet jahutada ja sidet vähendada.
  • KUMMALISED MAGAMISKÄITUMISED
    Eelistab magada peale seksimist teises voodis (su voodi on liiga ebamugav/kitsas/kõva/pehme). Väldib embuseid või siis klammerdub kaaslase külge üleliia. Leiab põhjuseid mitte koos ööbida. Lahkub keset ööd oma koju. Kiirustab varavalges ilma hommikusöögita minema.
  • TA VÕTAB SU PALVEID NÕUDMISTENA
    Mingil hetkel võib ta hakata mässama sinu ootuste osas, sest ta tunnetab neid endavastaste rünnakutena või liigsete ettekirjutustena ja ahistavate raamidena.
  • AVALIKULT KOOS VÕI SIIS MITTE
    Pühendumuskartus ei luba mehel koos väljas käies su käest kinni hoida, eelistab kõndida veidi su ees või sust tagapool. Eelistab avalikult mitte intiimsusi välja näidata ja hoiab distantsi.
  • TA EI SOOVI TUTVUDA SINU PEREGA
    Väldib kohtumisi sinu lähedastega ja kui see pole võimalik, on ta pinges ja närviline.
  • EI TUTVUSTA SIND OMA LÄHEDASTELE
    Väldib sinuga koos olles oma pere, sõpru, töökaaslasi. Ei soovi, et teie suhe oleks teada kõigile, püüab seda pigem varjata, sest siis on lihtsam sellest välja astuda. Pole vaja teistele hiljem selgitada ega põhjendada. Ka abielus olles võib ta naisest eemal olles võõrastele väita, et ta ei ole suhtes.
  • TA LEIAB ALATI VABANDUSI OMA KÄITUMISELE
    Nad on superosavad manipulaatorid ja luiskajad.
  • TA EI LÕPETA SUHET NAGU AUS MEES VAID LIHTSALT KAOB NELJA TUULE POOLE

Mis selliste meestega teha?

Kes teemasse rohkem soovib süveneda ja saada häid mõtteid pühendumiskartlike meeste tuvastamiseks, nende tegude mõistmiseks ja õppida, kuidas ise algusest peale seda suhet suunata ning tagada võimalikult suur tõenäosus selle püsimajäämiseks – siis pead lugema raamatut. See on tõesti põhjalik ja ma ei jõua siin kõike tähtsat välja tuua.

Mõned mõtted ja näpunäited siiski naistele, kel on kahtus, et nende uus kallim on pühendumisprobleemiga:
– Sina pead panema paika suhte arengurütmi, hoia tempo madal!
– Tea, et tema ja sinu mõtlemisviis on täeiesti erinev
– Ole skeptiline meeste osas, kes sinusse sekundiga armuvad
– Ole skeptiline tema romantilise ja haavatava olemuse osas
– Arvesta, et nad ei ole eriti realistlikud ja fantaseerivad elavalt ja lubavad võimatuid asju ise neid uskudes
– Usalda tema käitumist, mitte sõnu
– Käitu pigem sõbrana kui kallimana
– Uuri tema varasemaid suhteid naistega
– Uuri tema suhteid vanematega
– Uuri tema tööalaseid tagamaid. Sage töökohtade vahetus on ohumärk!
– Hoia üks jalg piduril, eriti kui tema suhet takka kiirustab
– Ära jäta talle muljet, et ta tähendab sulle kogu elu ja sa oled valmis pühenduma
– Ära helista-kirjuta-sõnumineeri talle pidevalt. Hoia distantsi!
– Ära muuda oma elus tema pärast midagi kardinaalset
– Ära kiirusta voodisse minekuga
– Ära jäta tema pärast unarusse oma sõpru ja peret
– Kui ta peale võrgutamist ja sinu vallutamist eemale tõmbub, vasta samaga. Anna talle ruumi, ära lämmata!
– Ära arva, et sinu armastus teda muudab, küll aga võib teda muuta sinu iseseisvus
– Usalda oma sisetunnet
KÕIGE OLULISEM: Ära tunne ennast süüdi (kui ta ei käitu sinu ootustele vastavalt, kaob ära vms), nad käituvad nii KÕIGI naistega! Sinuga pole midagi valesti! Aga enda õiguste ja vajaduste eest pead sa seisma küll! Peamine on SÄILITADA ENESEHINNANG!

Lõppsõna

Kinnitan veelkord, et teema on mahukas ja sügav, see artikkel on vaid väike kokkuvõte. Täiesti käsitlemata jäi mul see osa, et kas on ka pühendumisraskustega naisi ja mis teha kui sa oled juba abielus ja selgub, et mees on pühendumisfoobiaga…aga jah, kõik siia kahjuks täna ei mahtunud.
Kui see teema on sinu jaoks aktuaalne ja soovid oma kogemusi ja mõtteid jagada, teada saada uusi alternatiive ja vaatenurki oma suhtele, siis anna märku ja kohtume 🙂

Kairit